eTradeShow bezpiecznym wydarzeniem. Czytaj więcej

Kup bilet

Jak opinie wpływają na SEO?

Każda osoba prowadząca działania w sieci wie, jak ważne są działania SEO mające wpływ na pozycję w wynikach wyszukiwania. Algorytmy Google stale się zmieniają. Tym samym trudniej jest prześcignąć konkurencję, tym bardziej obecnie, kiedy to większość osób przenosi swoje działania do Internetu.

Wiele osób zastanawia się, co może wzmocnić pozycję w wyszukiwarce? Mało kto bierze pod uwagę opinie od innych użytkowników, a mają ogromny wpływ na pozycjonowanie stron czy sklepów internetowych.

Recenzje od innych użytkowników - dlaczego warto je posiadać?

Badania przeprowadzone wśród klientów dokonujących zakupów internetowych wykazują, że ponad 90% z nich zwraca uwagę na opinie przed zakupem danego produktu. Co więcej, ponad 85% osób rzeczywiście sugeruje się opiniami innych użytkowników i wybiera produkt rekomendowany przez większość.

Ciekawostką jest fakt, że opinie to coś, co łączy użytkowników z całego świata!

seo

Sposób na zwiększenie sprzedaży w sklepie internetowym

Wyobraź sobie, że przed Tobą rodzinny wyjazd na narty. Jeden z członków rodziny chciałby zakupić nowy sprzęt, jednak rzadko korzysta z Internetu, więc poprosił Ciebie o wybór odpowiedniego. Trafiasz na międzynarodowy sklep ze sprzętem sportowym, w tym również narciarskim i wybierasz 3 pary nart, które według Ciebie będą najbardziej odpowiednie. Przed Tobą jednak najważniejsza decyzja, czyli wybór tej konkretnej pary. Na szczęście sklep umożliwia wystawianie opinii, dzięki czemu możesz sprawdzić rekomendacje innych użytkowników i wybrać te, które cieszą się najlepszą opinią. Dzięki temu, że sklep jest międzynarodowy i zakupów dokonują osoby z wielu zakątków świata, recenzje sprawiają, że osoba z drugiego końca świata pomogła Ci w wyborze odpowiedniej pary nart! To dowód na to, że nawet opinie mogą łączyć ludzi, a dodatkowo zwiększają sprzedaż sklepu internetowego!

Więcej unikalnego tekstu w Twojej witrynie

Dla wielu użytkowników opinie w sklepie internetowym to po prostu czyjeś zdanie na temat usługi czy produktu. Natomiast mało kto zwraca uwagę na fakt, że opinie to tak naprawdę jeszcze więcej unikalnego tekstu na Twojej stronie lub w sklepie www! Boty wyszukiwarki bardzo pozytywnie odbierają witryny z unikalną i wartościową treścią, a recenzje od użytkowników to dodatkowa, unikalna treść zupełnie za darmo!

Większa liczba słów kluczowych zamieszczonych w naturalny sposób

W momencie, gdy klient wystawia opinię dotyczącą Twojej usługi lub produktu istnieje spora szansa, że zupełnie przypadkowo zastosuje frazę kluczową w treści. Im więcej opinii, tym większa szansa na unikalną treść bogatą w słowa kluczowe. To oznacza, że Twoja witryna będzie wartościowa dla robotów wyszukiwarki Google! Nadal masz wątpliwości, czy warto włączyć możliwość wystawiania opinii?

Wpływ rozszerzeń rich snippets na decyzję o kliknięciu w link

Użytkownik przeglądając pierwszą stronę organicznych wyników wyszukiwania wybiera tę witrynę, która w pewien sposób zachęci go do tej decyzji. Będzie to z pewnością przykuwający uwagę Meta tytuł czy również Meta opis. Jednak istnieje sporo dodatkowych czynników, które jako pierwsze przykuwają uwagę odbiorcy i zachęcają do odwiedzenia właśnie tej strony. Są to tzw. rich snippets, czyli fragmenty rozszerzone.

Co to jest rich snippets?

Rich snippets to wszystkie dodatkowe elementy znajdujące się obok meta title i description oraz adresu URL. Występują w formie specjalnie przygotowanego kodu pobieranego przez roboty wyszukiwarki. Kod pełni funkcję informacyjną, które dokładnie elementy powinny wyświetlać się w wynikach organicznych. Mogą to być np:
• cena produktu lub usługi,
• godzina wydarzenia,
• gwiazdki,
• średnia ocena na podstawie opinii, itp.

Co ciekawe, rich snippets nie mają bezpośredniego wpływu na pozycjonowanie SEO. Natomiast to właśnie fragmenty rozszerzone sprawiają, że Twoja witryna będzie wyróżniała się już na etapie wyników wyszukiwania, co zachęca odbiorcę do kliknięcia w link, a tym samym strona cieszy się większą ilością wizyt.

Jaki z tego wniosek?

Więcej fragmentów rozszerzonych w organicznych wynikach wyszukiwania = wyższy CTR = więcej wizyt w witrynie.

Typy rich snippets:

  • JSON-LD - Google zaleca stosowanie kodu w wersji JavaScript jako tag <script> w treści lub nagłówku. Kod stanowi wyłącznie informację dla robotów, a nie jest widoczny dla odbiorców i pozwala na umieszczenie kodu zawierającego dodatkowe informacje, np. godziny otwarcia, cenę produktu, itp.
  • Mikrodane - Najczęściej znajdują się w treści strony ( mogą występować też w nagłówku). Zbierają wszystkie fragmenty rozszerzone w HTML.
  • RDFa - Rozszerzenie HTML5 umożliwiające zamieszczenie danych (widocznych dla odbiorców) w kodzie strony.seo

“Gwiazdki” - najbardziej atrakcyjne fragmenty rozszerzone w organicznych wynikach wyszukiwania

Słynne “złote gwiazdki” umieszczone tuż pod meta danymi to coś, czego chyba nie trzeba przedstawiać. To właśnie te elementy są najbardziej pożądane, a dlaczego?

Gwiazdki to graficzne przedstawienie średniej oceny na podstawie wystawionych opinii.

To właśnie one najbardziej przykuwają uwagę na tle konkurencji i sprawiają, że użytkownik w pierwszej kolejności spojrzy na fragment, w którym występują te niby niepozorne gwiazdki. Ponadto ich moc sprawia, że wzrasta liczba klikalności, co zwiększa liczbę odwiedzin, dzięki czemu może wzrosnąć sprzedaż w sklepie www.

Rich snippets na stronie produktowej, a pozostałych podstronach. Jaka jest różnica?

Fragmenty rozszerzone mogą wyświetlać się w wynikach wyszukiwania, w karcie produktu oraz na pozostałych podstronach takich jak blog, strona kategorii itp.

Rich snippets na stronie produktowej

W momencie, gdy klient jest zainteresowany np. konkretnym modelem roweru na stronie produktowej może sprawdzić opinie od innych użytkowników. Na ich podstawie zebrana jest średnia ocena, która może również wyświetlać się w formie gwiazdek w wynikach wyszukiwania pod adresem konkretnego modelu produktu.

Rich snippets na pozostałych podstronach

Jednak opinie mogą występować także na stronie kategorii, na blogu czy nawet na stronie głównej i zazwyczaj są one bardzo ogólne. Dotyczą wielu różnych produktów lub usług, obsługi klienta czy samego sprzedawcy, a nie konkretnego produktu, którym jest zainteresowany potencjalny klient.

Gwiazdki znajdujące się pod adresem strony głównej czy np. strony kategorii dotyczą ogólnej opinii np. e-sklepu, a nie konkretnego modelu.

Czy Twoja strona posiada włączone rich snippets? Sprawdź to!

Jeśli nie masz pewności, czy Twoja strona ma włączone fragmenty rozszerzone możesz to łatwo sprawdzić i to na dwa różne sposoby.

Pierwszy sposób to metoda manualna:

  1. Wejdź na stronę produktu lub kategorii, którą chcesz sprawdzić.
  2. W pasku adresu URL dodaj “site: adres Twojej podstrony
  3. Jeśli w wynikach wyszukiwania przy wybranym przez Ciebie adresie widzisz rozszerzenia w formie np. gwiazdek - oznacza to, że są włączone. Natomiast gdy oprócz meta danych i adresu nic więcej nie występuje najprawdopodobniej fragmenty rozszerzone nie zostały włączone dla tej podstrony.

seo

Drugi sposób z wykorzystaniem dedykowanego narzędzia -> https://search.google.com/test/rich-results

  1. Wejdź na podstronę, którą chcesz sprawdzić i skopiuj adres URL.
  2. Skopiowany adres wklej w pasku narzędzia do testów wyników z elementami rozszerzonymi.
  3. Sprawdź wynik, ale UWAGA! Nawet jeśli komunikat sugeruje wynik pozytywny sprawdź szczegóły testu, czyli pozycje. Przykładowo mogą to być fragmenty opinii.

seo

Jakie są korzyści z posiadania fragmentów rozszerzonych?

Top 3 w wynikach wyszukiwania to jedne z najbardziej pożądanych pozycji w wynikach organicznych. Jednak nie tylko pozycja strony zachęca odbiorcę do kliknięcia w link, a coś, co przykuwa jego uwagę, czyli właśnie fragmenty rozszerzone.
Takie atrybuty jak gwiazdki, ocena, cena produktu czy data wydarzenia to
czynniki pozytywnie wpływające na decyzję odbiorcy. Wzbudzają zaufanie jednocześnie zachęcając do kliknięcia w link. Ponadto im więcej rozszerzeń, tym większą powierzchnię będziesz zajmować w wynikach wyszukiwania na tle konkurencji i większa szansa, że odbiorca wybierze właśnie Twoją witrynę!

Jeszcze więcej unikalnej treści ze słowami kluczowymi, czyli więcej wizyt na stronie www

User generated content (USG) - unikalna treść wygenerowana przez Twoich klientów. To właśnie w ten sposób boty postrzegają recenzje znajdujące się w e-sklepie lub stronie www.

Jeszcze więcej opinii = więcej unikalnej treści = większy CTR.

Przykładowo jeśli na stronie internetowej posiadasz około 10 tysięcy opinii, z czego średnia ich długość wynosi ok. 20 znaków, to zupełnie za darmo otrzymujesz około 10 stron A4 wartościowej i unikalnej treści.

Ponadto opinie są pozytywnie odbierane przez boty nie tylko ze względu na unikalną treść, ale dodatkowo bogatą w słowa kluczowe! Około 80% użytkowników podczas pisania opinii nieświadomie użyje słowa kluczowego, które jednocześnie jest np. nazwą kategorii czy produktu. Dla robotów jest to dodatkowy wartościowy tekst ze słowem kluczowym, a dla potencjalnych klientów cenna opinia dotycząca produktu, którym są zainteresowani!

seo

Więcej o lepszym pozycjonowaniu sklepu internetowego zdradzimy podczas eTradeShowNie czekaj i zarejestruj się już dziś! Więcej informacji o wydarzeniu i bilety znajdziesz na stronie internetowej etradeshow.pl.

Zachęcamy także do odwiedzenia naszych profili na Facebooku:

eTrade Show

Marketing Management Congress

IC events

eTrade Show Team

Zobacz również

Pierwsi sprzedawcy mogą już używać integracji z Amazon.pl. Szybki ruch IdoSell przed otwarciem giganta e-commerce

Polska platforma sklepowa IdoSell i największy marketplace na świecie rozszerzają współpracę. Od 4 lutego klienci IdoSell mogą dodać do swoich…

Wiadomości SMS a e-commerce. Podstawowa droga komunikacji z klientem

Choć wydaje się, że wiadomości SMS to zbyt osobista droga do kontaktu z klientem, są jedną z najskuteczniejszych metod dotarcia…

Weź udział w Konkursie Deva Group & eTradeShow

Wygraj szkolenie Deva Group! Co musisz zrobić, żeby wziąć udział w konkursie? Wskaż w komentarzu (kliknij TUTAJ) pod postem 5 NIEZBĘDNYCH…